Laboratoryum

Koń trojański

„Koń trojański” to nasz autorski film, stworzony w ramach dyplomu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Opowieść o Helenie Trojańskiej wrzucona w pełne szumowin realia prohibicji w Ameryce lat dwudziestych.

Fragment filmu przedstawiający strzelaninę, w której z ręki Hektora ginie Patroklos, chwilę później pomszczony przez Achillesa, którego czeka za ten czyn kulka w piętę od Parysa.

Animacja powstawała w klasyczny sposób – każda klatka rysowana osobno. Gotowe, animowane obiekty, układane były na scenie na warstwach i wypełniane kolorem dopiero w compositingu.

Ta krótka animacja powyżej pokazuje mniej więcej proces składania sceny.

Początek pracy nad filmem to barwny okres wymyślania postaci. Próbowaliśmy połączyć stylistykę starych kreskówek z postaciami z greckiego malarstwa wazowego. Taką fuzję dostosowaliśmy jeszcze do potrzeb filmu – grunt to wygodna praca, a nie niewola w ramach narzuconej konwencji.

Szkice postaci z filmu

Szkice charakternych ofiar zorganizowanej przestępczości.

Fragment filmu, który roboczo funkcjonował pod nazwą „impresja miejska” – nie tylko postacie trzeba było zaprojektować, także architekturę. Inspirację niekiedy czerpaliśmy ze zdjęć Weegee'ego. Obrazowi towarzyszy muzyka łagodniejszego oblicza Tomka Martyniaka, papieża szarpidrutów.

Listopad, 2010

 

Projekty: